Inscriere scoli de soferi iasi

 • Varsta
 • 18 ani, pentru categoria A (motociclete) si B;
 • 16 ani, pentru categoria A1 (mopede).

   Candidatii pentru categoria B (autoturisme), se pot inscrie si pot urma orele teoretice de cursuri in scoala de soferi cu trei luni inainte de implinirea acestei varste: prezentarea la examenul cu politia este insa conditionata de implinirea acestei varste.

 • SanatateCandidatul trebuie declarat “Apt medical pentru conducere auto” de catre o institutie medicala autorizata unde va trebui sa completeze o Fisa medicala auto; aceasta presupune trecerea prin mai multe cabinete medicale (Interne, Chirurgie, Oftalmologie etc) si semnatura finala a directorului policlinicii.
 • Aptitudine psihologicaCel in cauza trebuie declarat “Apt psihologic pentru conducere auto” de catre un Laborator de psihologie autorizat. Examenul psihologic se face inainte de a incepe scoala de soferi Iasi, deoarece in functie de caracteristicile psihice si de aptitudinile celui examinat, psihologul poate face anumite recomandari.
 • CazierCazierul judiciar este documentul care atesta ca persoana respectiva nu a fost condamnata pentru savarsirea unor infractiuni.ACTELE NECESARE SI MODUL DE OBTINERE PENTRU INSCRIERE IN SCOALA DE SOFERI IASI

   Dosarul dumneavoastra pentru scoala de soferi, care va fi depus la secretariatul scolii, trebuie sa contina urmatoarele acte:

 • Cererea tip
 • Fisa de scolarizare
 • Copia actului de identitate
 • Fisa medicala auto
 • Avizul psihologic
 • Cazierul judiciar
 • Doua fotografii tip permis de conducere
 • Chitanta de plata a taxei de examinare

 

Modalitati de obtinere a acestor documente:


a,b) Cererea tip pentru inscriere si Fisa de scolarizare, sunt formulare tipizate pe care le veti obtine de la Secretariatul scolii in momentul inscrierii.
c) Copia actului de identitate; e suficient un xerox dupa actul de identitate; nu e necesara legalizarea acestuia.
d) Formularul pentru Fisa medicala auto se obtine de la triajul unei policlinici autorizate.

  Studiati tabelul urmator si alegeti policlinica cea mai convenabila, in functie de pret, locatie si timpul dumneavoastra; tineti cont de faptul ca Policlinica nr. 1 si Policlinica nr. 2 sunt cele mai aglomerate, iar completarea unei fise dureaza cel putin cateva ore.

Institutia medicala Adresa Telefon Pret
Policlinica nr. 1 Str. V. Conta nr.2 0232/240.956 130 ron
Policlinica nr. 2 B-dul Primaverii nr.4 0332/418.934 110 ron
Policlinica C.F.R. Str. G. Ibraileanu nr.1 0232/216.422 100 ron
Policlinica pentru Sportivi Str Sendrea Hatman nr.2 0332/808.708 55 ron
Policlinica pentru Elevi si Studenti Str. Toma Cozma nr.4 0232/267.782 85 ron
Policlinica Angel-Med Str. Banu 0232/277.044 55 ron
Centrul Medical “Providenta” Str. Stefan cel Mare 0232/215.940 55 ron
Spitalul Militar Str. General Berthelot nr.6 0232/266.268
interior 123
66 ron (Baieti)
Spitalul Militar Str. General Berthelot nr.6 0232/266.268
interior 123
76 ron (Fete)
SC Pro Life Clinics Str. Anastaie Panu, nr.28-40, modulul 7, demisol 0232/215.903 55 ron

e) Avizul psihologic se obtine in urma unui examen psihologic efectuat intr-un Laborator de psihologie autorizat; va recomandam Laboratorul de psihologie rutiera “Auto-Praxis $ Route Security” situat in zona garii, in spatele farmaciei Semis, Str. Strapungere Silvestru Nr.7, Bl.I4, Sc.D, Ap.1, telefon 0232/260034; sunati la telefonul indicat si va programati; in acest fel castigati timp; examenul dureaza aproximativ o ora.

NOUTATE !


   Acum puteti efectua examenul psihologic in cadrul scolii, chiar la inscriere.
Examenul psihologic nu se mai centreaza pe dihotomia APT-INAPT, ci urmareste consilierea si indrumarea cursantilor pentru a se adapta mai bine programului de scolarizare si ajutorarea celor la care se constata anumite probleme(hipertimiditate, neincredere in fortele proprii, deficiente de coordonare motrica, etc.). Demersurile psihologului il vizeaza atat pe elev cat si pe instructorul cu care acesta va efectua pregatirea practica. Cu ajutor psihologic au obtinut permisul de conducere chiar si elevi surdo-muti.

f) Cazierul judiciar il puteti obtine de la Inspectoratul Judetean de Politie, situat in Copou, Str. M.Costachescu nr.6, tel.302000

Programul de functionare
Luni, Miercuri, Vineri 8.15 – 12; 14 – 16.15;
Marti, Joi 8.15 – 12; 15.30 – 17.30;

Acte necesare:

 • Cerere tip (se completeaza la fata locului)
 • Actul de identitate al solicitantului (original + copie)
 • Chitanta pentru eliberarea cazierului, in valoare de 10 lei (se achita la ghiseul din incinta)
 • Timbru fiscal in valoare de 2 RON (se obtine la ghiseul din incinta)
 • Dovada achitarii taxei pentru eliberarea cazierului judiciar in cuantum de 10 RON, platita la unitatile trezoreriei statului
 • Cand cererea se depune prin imputernicit, aceasta va fi insotita de:

 

  1. Copia actului de identitate a solicitantului
  2. Copia actului de identitate a imputernicitului (care poate fi cetatean roman sau cetatean strain cu domiciliul in Romania)

 

Eliberarea cazierului:

 • Pe loc – pentru cei nascuti pe raza judetului Iasi, necunoscuti in evidentele cazierului judiciar, daca se vor adresa serviciilor de profil din municipiul Iasi si Pascani, orasele Tg. Frumos, Hirlau si comuna Raducaneni
 • 24 ore – pentru cei nascuti pe raza judetului Iasi, cunoscuti in evidentele cazierului judiciar, numai la I.P.J. Iasi
 • 3 zile – pentru cei nascuti in alte judete cu domiciliul pe raza judetului Iasi
 • pentru toti cetatenii romani nascuti in Romania, cazierul se elibereaza pe loc
 • pentru cetatenii nascuti in strainatate, care poseda act de identitate romanesc, cazierul se elibereaza in 10 zile
 • cetatenii nascuti in strainatate, care nu poseda act de identitate romanesc, pot imputernici prin procura un cetatean roman, pentru depunerea actelor necesare obtinerii cazierului; in procura respectiva se va trece obligatoriu numele parintilor celui in cauza, data si locul nasterii sale.

 

   Certificatul de cazier pentru scoala de soferi Iasi se poate solicita si online prin accesarea site-ului http://is.politiaromana.ro.

    Nu are dreptul sa se prezinte la examenul pentru obtinerea permisului de conducere, persoana care a fost condamnata printr-o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva, pentru o infractiune la regimul circulatiei pe drumurile publice, sau de omor, lovire sau vatamare cauzatoare de moarte, vatamare corporala grava, talharie sau furt al unui autovehicul, cu exceptia cazurilor cand a intervenit una din urmatoarele situatii:

 • au trecut 6 luni de la data executarii pedepsei, amenzii penale, sau a pedepsei in regim de privare de libertate ori la locul de munca;
 • a trecut un an de la data gratierii pedepsei sau a ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus suspendarea conditionata a executarii pedepsei ori suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere;
 • a intervenit amnistia;
 • interzicerea dreptului de a exercita profesia sau ocupatia de conducator de autovehicule, prevazuta la art. 64 lit. c din Codul Penal a expirat sau a fost revocata.

g) Fotografii tip permis de conducere – le puteti face la orice atelier foto, iar una din aceste fotografii, va fi aplicata pe Fisa de scolarizare.
h) Chitanta de plata a taxei de examinare in valoare de 5 lei, se obtine de la Directia Economica si de Finante Publice Locale din Iasi, situata pe b-dul Stefan cel Mare si Sfant, dupa Primaria municipiului.

Programul de functionare
Luni, Marti, Miercuri, Vineri 8.30 – 16.30
Joi 8.30 – 18.30
Instructor Auto ★★★★★ 5
5 1